Miód gryczany, to intensywny, charakterystyczny, ostry i piekący smak oraz intensywny zapach
ziół, który w moim odczuciu zawiera aromat i żar kończącego się powoli lata, to wspomnienie rozległych, białych pól gryki, kołysanych ciepłym delikatnie muskającym ciało powiewem wiatru, to odgłos pszczół uwijających się na pasieczysku, i jego niezwykła woń, woń charakterystyczna tylko na pożytku gryczanym.
Kolor miodu gryczanego jest ciemny, po odwirowaniu z plastrów w zasadzie bordowo-czarny. Im więcej nektarów gryki, oraz im mniej domieszek innych roślin nektarujących w tym samym czasie (takich jak późne odmiany lipy i biała koniczyna), tym ciemniejszy będzie miód gryczany i tym intensywniejszy będzie jego smak oraz aromat. Miód gryczany krystalizuje powoli, przez około 2 do 3 miesięcy w temperaturze poniżej 20°C. Po krystalizacji przybiera kolor brązowy do ciemnobrązowego. Naszych miodów nigdy nie poddajemy obróbce termicznej, nie trzymamy ich w stalowych beczkach, lecz przelewamy do słoików zaraz po odwirowaniu z plastrów, dzięki czemu nie tracą swych właściwości i aromatów. Miód surowy należy przechowywać w chłodzie - najlepiej w temperaturze do 20°C.
W miodzie gryczanym znajdują się cukry proste, które charakteryzuje łatwe wchłanianie do krwiobiegu. Zawartość rutyny w miodzie gryczanym może zapobiegać nadmiernej krzepliwości krwi i być wykorzystana w profilaktyce u pacjentów zagrożonych udarami i zawałami serca. Rutyna wzmacnia i uszczelnia najmniejsze naczynia krwionośne, czyli naczynia włosowate, poprawia również przyswajalność witaminy C, zapobiegając jej rozkładowi, i przyspiesza gojenie się ran. Poprawia również elastyczność ścian wszystkich naczyń krwionośnych, co zapobiega pojawianiu się obrzęków i opuchnięć. Jako flawonoid rutyna wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalczając wolne rodniki. Systematyczne spożywanie tego produktu powoduje wzrost hemoglobiny we krwi oraz wspomaga rekonwalescencję po wyczerpujących chorobach, wspomaga procesy odnowy. Miód gryczany wykazuje dużą skuteczność w leczeniu kaszlu, grypy i przeziębienia, ponieważ jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków.
Wszystkie dobroczynne właściwości miodu są w znacznym stopniu poznane i przebadane, dlatego warto wdrożyć go do regularnego spożycia. Należy pamiętać jednak że miód gryczany jest węglowodanem, i w związku z tym osoby ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi powinny spożywać go z umiarem, bądź też wykluczyć całkowicie z diety.
Miód gryczany zawiera składniki mineralne takie jak:
magnezu, żelazo, miedź, fosfor, mangan, bor, sód, miedź, cynk, wanad, krzem
Jest bogaty w witaminę C, oraz witaminy z grupy B i PP, zwłaszcza B1, B2 i PP
Oprócz powyższych składników zawiera także bardzo dużą zawartość substancji lotnych, pochodnych olejków eterycznych, dużą ilość soli mineralnych oraz inhibin, rutyny, enzymów, hormonów i innych substancji o właściwościach odżywczych i leczniczych. Miód gryczany zawiera enzymy – amylazy, fosfatazy, inwertazy. Choć wydawać by się mogło, że zawartość tych substancji w miodzie gryczanym jest stosunkowo niewielka (mimo że jedna z najwyższych wśród miodów), lecz ich prawie 100% przyswajalność sprawia, iż mogą one odgrywać istotną rolę, jeśli miód ten spożywa się często i regularnie.
Reasumując: właściwości miodu gryczanego:
1. odtruwa organizm
2. wykazuje działanie antynowotworowe
3. usuwa pierwiastki promieniotwórcze
4. chroni przed niedoborami choliny
5. wspomaga pracę nerek oraz wątroby
6. wspomaga udrażnianie naczyń krwionośnych i wzmacnia pracę serca
7. wzmacnia ciało i umysł oraz wspomaga koncentrację
8. wspomaga pracę żołądka i trawienie
9. leczy anemię, przyśpiesza regenerację organizmu
10. wykazuje wysoką antybiotyczność
11. wspomaga niedokrwistości wynikającą z niedoboru żelaza
12. zaopatruje organizm w rutynę
13. zapobiega stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, wspomaga proces leczenia
Przeciwwskazania: nietolerancja glukozy i fruktozy, uczulenie na pyłki kwiatów, osoby z nadwagą, diabetycy i dzieci przed ukończeniem 1 roku życia.