Miód spadziowy to przetworzone w ulu lepkie i słodkie krople „miodnej rosy” czyli soków drzewnych oraz wydzielin mszyc i czerwców żerujących na łodygach i liściach, jakie w gorących okresach znaleźć można na powierzchni roślin. Najczęściej pszczoły zbierają je z drzew iglastych, świerków, jodeł i sosen, oraz z liściastych klonów, dębów, brzóz, buków, wierzb, lip i głogu. W zależności od gatunku drzewa nieco inne będą właściwości miodu spadziowego, jego kolor, aromat i smak. Miód ze spadzi drzew liściastych może przybrać różnorodne barwy, często może to być odcień od ciemno-żółtego do jasno brązowego. Ten rodzaj miodu najbardziej ceniony jest za wyborny, niezwykle łagodny, delikatny i przyjemny aromat i smak, oraz za wyjątkowe właściwości zdrowotne. Naszych miodów nigdy nie poddajemy obróbce termicznej, nie trzymamy ich w stalowych beczkach, lecz przelewamy do słoików zaraz po odwirowaniu z plastrów, dzięki czemu nie tracą swych właściwości i aromatów. Miód surowy należy przechowywać w chłodzie, najlepiej w temperaturze do 20°C.
Wszystkie dobroczynne właściwości miodu są w znacznym stopniu poznane i przebadane, dlatego warto wdrożyć go do regularnego spożycia. Należy pamiętać jednak że miód jest węglowodanem, i w związku z tym osoby ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi powinny spożywać go z umiarem, bądź też wykluczyć całkowicie z diety.
Miód spadziowy liściasty zawiera składniki mineralne takie jak:
magnez, żelazo, mangan, wapń, potas, sód, fosfor, srebro, cyna, molibden i wanad
Jest bogaty w witaminę C, oraz witaminy z grupy B, zwłaszcza B1, B2, B6 i PP, oraz witaminy A i K. W miodzie spadziowym znajdziemy niemal dziewięć razy więcej biopierwiastków, niż w innych miodach, sporo enzymów, aminokwasów, jest bogaty we flawonoidy oraz związki fenolowe. W przypadku tych pierwszych, ich zawartość w miodzie wynosi 6,5 mg/kg, natomiast stężenie związków fenolowych to około 1260 mg/kg. Miód spadziowy posiada także wysoką zawartość związków azotowych, dekstryn, enzymów, kwasów organicznych i substancji antybiotycznych. Trudno o bardziej wartościowy złocisty nektar, niż pełen wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych miód spadziowy. Wszystko to sprawia, że w przypadku zakażenia, przeziębienia i grypy, a także wielu dokuczliwych przewlekłych dolegliwości, nie ma nic lepszego dla zdrowia.
Reasumując: właściwości miodu spadziowego liściastego:
1. jako jedyny rodzaj miodu zawiera w sobie srebro, cynę i molibden
2. wspiera odporność organizmu
3. pomaga w regulacji przemiany materii
4. reguluje prace serca
5. rozszerza naczynia wieńcowe
6. obniża ciśnienie, polepsza krążenie
7. wzmacnia ciało i umysł oraz wspomaga koncentrację
8. wspiera prace nerek
9. przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń
10. zawiera dziewięć razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe
11. działa odtruwająco i oczyszczająco na organizm
12. zawiera dwa razy więcej białek, aminokwasów i enzymów niż miody nektarowe
13. zmniejsza napięcie nerwowe i działa uspokajająco
14. przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń
Przeciwwskazania: nietolerancja glukozy i fruktozy, uczulenie na pyłki kwiatów, osoby z nadwagą, diabetycy i dzieci przed ukończeniem 1 roku życia.